Ustroń - miasto uzdrowiskowe

Miejscowość upodobana i chętnie odwiedzana przez licznych turystów, położona na północnych stokach Beskidu Śląskiego, u wylotu doliny Wisły w powiecie cieszyńskim. Sąsiadujące gminy to: Brenna, Goleszów, Skoczów oraz Wisła. Nazwa "Ustroń" według językoznawców pochodzi od miejsca zacisznego, ustronnego. Miejscowość ta posiada status uzdrowiska, co wiąże się z leczniczymi właściwościami występujących tu wód oraz dobrymi warunkami klimatycznymi.

Na góry, które otaczają Ustroń prowadzi wiele różnorodnych szlaków turystycznych jak i rowerowych, np. Szlak Sanatoryjny, Szlak Nadwiślany, Zabytkowy czy też Szlak Widokowy. Swój początek ma tutaj m.in. znakowany kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki biegnący z samego centrum Ustronia na Równicę, a następnie prowadzący do Ustronia Polany i wspinający się na Czantorię. Liczne szlaki turystyczne wiodą w najpiękniejsze miejsca regionu, m.in. w enigmatyczne doliny, urocze polany, jak również górskie szczyty, z których możemy dostrzec zapierające dech w piersiach widoki. Dla turystów spragnionych aktywności ruchowej funkcjonują korty tenisowe, Extreme Park w którym m.in. działa całoroczny tor saneczkowy, ale również wypożyczalnia m.in. rowerów i  quadów znajdująca się na terenie Bocianówki.

 

W Centrum miasta turyści mogą degustować w różnych rodzajach serów, jak i w popularnych Oscypkach serwowanych również z grilla. Dla smakoszy Ustroń proponuje lokalne potrawy, do których zaliczają się placki ze szpyrkami, zbójnicka pieczeń oraz pstrąg po góralsku. Ponadto w Ustroniu w ciągu roku odbywają się takie wydarzenia, jak Ustrońskie Spotkania Teatralne - USTA, Festiwal Folk & Country, Miejski Przegląd Amatorskich Zespołów i Solistów, czy też Miejskie Zawody Latawcowe, a w Amfiteatrze organizowanych jest wiele interesujących koncertów oraz imprez. W szerokiej gamie atrakcji jakie proponuje nam miasto Ustroń, każdy turysta znajdzie coś dla siebie i będzie chciał do nas wracać.